Gdzie możesz udostępnić swoją stronę lub aplikację? Przykłady hostingów i chmur

Gdzie możesz udostępnić swoją stronę lub aplikację? Przykłady hostingów i chmur

Większość Twoich aplikacji webowych prawdopodobnie powstaje w środowisku lokalnym i nie pojawia się publicznie w Internecie poza repozytorium na GitHub (które prawdopodobnie też jest prywatne).

Jednakże znajomość środowiska chmurowego i hostingów to bardzo ważna umiejętność w pracy fullstacka czy devopsa. Chciałbym Ci przedstawić kilka możliwości hostingów i chmur, które możesz wykorzystać do hostowania Twojej aplikacji czy strony, za darmo lub odpłatnie.

GitHub Pages – strony hostowane z Twojego repozytorium

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest GitHub, to zachęcam Cię do zapoznania się z tym tematem. Umiejętność GitHuba lub BitBucket to jedna z podstawowych umiejętności, której wymaga większość szanujących się pracodawców.

W skrócie GitHub to miejsce, w którym możesz przetrzymywać kod swoich aplikacji, kontrolować ich wersje poprzez narzędzia do porównywania aktualizowanego kodu, możesz współtworzyć aplikacje ze swoim zespołem, ale też możesz automatyzować wiele działań przed publikacją aplikacji na serwerze produkcyjnym np.: testy automatyczne lub inne akcje.

GitHub Pages to narzędzie, które jest dostępne bezpośrednio z poziomu ustawień Twojego repozytorium, wymaga od Ciebie udostępnienia repozytorium publicznie, wybrania źródła kodu (brancha) i wyklikanie ewentualnego motywu. Jeśli napotkasz problemy, możesz obejrzeć pełny instruktaż dostępny na stronie narzędzia.

GitHub pages - hostowanie Twoich stron i aplikacji z repozytorium GitHuba

Amazon Web Services – rozwiązania chmurowe od Amazon

Amazon to jedna z najbardziej dochodowych firm na świecie, która została założona w 1994 w Seattle w USA. Natomiast już w 2002 roku zaczęła świadczyć usługi internetowe, a w 2006, w marcu zaczęła oferować rozwiązania z zakresu chmury obliczeniowej!

AWS oferuje dziś ponad 100 różnych usług, lecz do najbardziej popularnych należą skalowalne rozwiązania chmurowe, które pozwalają Ci płacić za faktyczne użycie zasobów chmury. Przydatne gdy Twoje serwery co jakiś czas przyciągają znacznie większy ruch, którego tradycyjne serwery nie są w stanie obsłużyć i mogą doprowadzić do utracenia konwersji.

AWS udostępnia niektóre swoje usługi za darmo na rok, a niektóre są zawsze darmowe. Zachęcam Cię do zapoznania sie z Amazon Web Services.

Amazon Web Services - hosting aplikacji i stron za darmo na rok - Daniel Jeziorski

Azure Portal – rozwiązania chmurowe od Microsoft

Microsoft również udostępnia swoje rozwiązania chmurowe. Azure znany jest z tego, iż oferuje konta dla studentów, które są doładowane na 200 $ co pozwala korzystać nawet z płatnych rozwiązań.

Jednakże ważnym atutem tej chmury jest to, że również oferują niektóre usługi za darmo od baz danych, load balancerów po VPN i maszyny wirtualne. Azure portal to kolejne olbrzymie rozwiązanie, w którym również możesz wdrożyć wiele automatyzacji.

Dodatkowo jeśli tworzysz w technologiach opracowanych przez Microsoft (np.: .net), wykorzystujesz Visual Studio, to znajomość Azure tylko ułatwi Twoją pracę.

Azure Portal rozwiązania chmurowe za darmo oraz z płatnością za użycie - Daniel Jeziorski

Google Cloud – chmura od giganta z Kalifornii

Google również przychodzi do nas z ciekawą propozycją usług chmurowych i oferuje Ci aż 20 darmowych produktów, a za rejestrację doładowuje Twoje konto na kwotę 300$ (stan z dnia 15.03.2022 r.), a dla studentów korzystających z rozwiązań Google dają jeszcze ekstra 100$. Google cloud jest również bardzo dobrze udokumentowany, a jego obsługa jest dość intuicyjna jeśli znasz ekosystem Google.

Rejestracja wymaga podpięcia karty płatniczej lub PayPal, lecz nie wykonują się żadne automatyczne, niekontrolowane płatności po zakończeniu okresu próbnego. Zobacz ofertę od Google Cloud.

Usługi chmurowe Google Cloud Cennik - Daniel Jeziorski

Firebase – platforma dla aplikacji mobilnych i internetowych

Firebase to kolejny produkt opracowany przez Google, który tak na prawdę dla mini projektów jest darmowy. Możesz tam publikować apliakcje zarówno na IOS, Android, C++, Unity, Flutter czy Node.js. Ponadto Firebase oferuje wiele dodatkowych, wbudowanych zabezpieczeń i metody autoryzacji, i autentykacji, ale przede wszystkim posiada rozbudowaną dokumentację.

Jeśli to twój stack technologiczny to zdecydowanie zachęcam Cię do zapoznania się z Firebase.

Hosting dla aplikacji internetowych i mobilnych - Firebase - Daniel Jeziorski

Inne hostingi

Render – hosting jest bezpłatny dla statycznych stron, serwisów w Node, Python, Go, Rusy, Ruby i Elixir. Możliwość połączenia z Gitem oraz możliwość pracy z nieograniczoną liczbą członków zespołu.

StormKit – darmowe rozwiązanie dla jednej aplikacji, jednego członka zespołu, i ograniczonej liczby zapytań. Kolejny pakiet za 10$ pozwala hostować 3 aplikacje w 3-osobowym zespole.

Vercel – darmowe rozwiązanie dla stron i projektów hobbystycznych, niekomercyjnych. W darmowym pakiecie posiada wiele ograniczen obliczeniowych i przepustowościowych, jednakże jest to wystarczające na mikroprojekty z portfolio.

000webhost – rozwiązanie darmowe dla jednej strony, do 300 MB przestrzeni dyskowej, przepustowość do 3 GB – idealny dla mikroprojektów, dla jednej osoby. Rozwiązania enetrprise są dostępne od 5$ więc zachęcam Cię do zapoznania z ich wszystkimi featurami.

Infinityfree – darmowy hosting dla tradycyjnych rozwiązań opartych o PHP i SQL.

Płatne Polskie hostingi

Nazwa.pl – według wielu rankingów najczęściej wybiearny hosting (sam z niego jeszcze korzystam…)

Home – również jeden z najczęściej wybieranych hostingów.

Jedankże nie polecam hostingów, które za polecenie oddają Ci 50% wydanej kwoty… Warto się zastanowić nad tą liczbą.

Cyber-Folks – dedykowane hostingi dla stron opartych o WordPress, najtańszy hosting pierwszy rok 49 zł, odnowienie za 199 zł / rok (stan z dnia 15.03.2022)

Zenbox – hosting dedykowany stronom biznesowym, najtańsza oferta to 199 zł (stan z dnia 15.03.2022).

Podsumowanie

To już wszystkie możliwości udostępnienia Twojej aplikacji lub strony w internecie. Zdecydowanie Twojej uwadze polecam te pierwsze od liderów tego rynku, bowiem znajomość ich ekosystemów może przynieść Ci wiele dobrego w pracy.

17 marca, 2022 | Nauka