Pomysły na aplikacje dla uczniów i studentów informatyki

Pomysły na aplikacje dla uczniów i studentów informatyki

Jeśli jesteś studentem lub uczniem technikum informatycznego, który co rusz musi tworzyć nowe projekty w ramach zaliczeń, to ten wpis jest dla Ciebie.

Przedstawiam Ci listę gotowych pomysłów na aplikacje, które po zastosowaniu wymogów stawianych przez Twojego wykładowcę lub nauczyciela powinny być zarówno dla Ciebie jak i dla niego satysfakcjonujące.

Gra w szachy

Jednym z bardziej popularnych typów projektów są gry. W tym przypadku proponuję Ci stworzenie gry w szachy, w przypadku technologii webowych możesz wykorzystać do tego JavaScript. Jeśli gra będzie musiała posiadać jakiś backend to możesz zapisywać graczy i wyniki gier w bazie danych, a cała gra może być dostępna dopiero po rejestracji i logowaniu. Przykładowy film opisujący stworzenie gry (w JS) znajdziesz tu: https://www.youtube.com/watch?v=NM4dBpA-ElI

Generator danych przypadkowych użytkowników

Kolejnym pomysłem na aplikacje może być generator przypadkowych danych użytkowników. Tego typu projekt możesz wykonać w formie API lub aplikacji webowej. Podstawowa funkcjonalność aplikacji to generowanie imienia, nazwiska oraz maila użytkownika na podstawie bazy danych lub innych zbiorów danych, które wcześniej stworzysz.

W przypadku bardziej rozbudowanych rozwiązań możesz wymagać logowania i rejestracji, a następnie do generatora możesz dodać checkboxy lub inną możliwość wyboru danych, jakie mają się generować np.: wiek, płeć, zainteresowania oraz ilość użytkowników do wygenerowania. Przykładowe rozwiązanie: https://generatordanych.testerzy.pl/

Biblioteka muzyki, książek czy e-booków

Kolejny typowy projekt to biblioteka muzyki z odtwarzaczem i / lub biblioteka książek i e-booków, z panelem do zarządzania dostępnymi utworami muzycznymi i literackimi. Przegląd utworów mógłby odbywać się bez logowania, lecz tylko administrator mógłby dodawać i edytować rekordy.

Przykład takiej aplikacji to spotify czy google schoolar.

Aplikacja do czatowania

Implementacja tego typu projektu wbrew pozorom nie jest trudna, bowiem możesz wykorzystać do tego gotowe biblioteki jak np.: AJAX. Dzięki czemu będziesz mógł odświeżać tylko fragment strony z aktywnym czatem.

Tak jak każda wcześniej wspomniana aplikacja powinna mieć swego rodzaju system rejestracji lub możliwość przedstawienia się przed przystąpieniem do czatu.

Aplikacja do tworzenia ankiet i zbierania danych

Kolejny przykład aplikacji, który może wydawać się banalny to aplikacja, która pozwoli na tworzenie ankiet, czy też testów i zbieranie danych o uczestnikach, i ich wynikach. Sama aplikacja może mieć wiele zastosowań np.: badania naukowe, rekrutacje, egzaminy szkolne lub badanie satysfakcji klientów.

Projekt może być rozbudowany o wiele ciekawych funkcjonalności jak personalizacja ankiet, statystyki wyników, eksport danych do csv, xlsx, txt i wiele innych.

Przykłady tego typu aplikacji w modelu SAAS to: webankieta czy testportal.

Aplikacja do skracania linków

Kolejny dość banalny przykład, lecz wbrew pozorom bardzo ambitny to kopia cutt.ly, bit.ly i innych skracaczy linków. Głównym zadaniem tego typu narzędzi jest skrócenie linku do kilku znaków jak tutaj i generowanie przekierowań na wskazany przez użytkownika adres.

Jednakże tego typu rozwiązania poza wykonywaniem wskazanych funkcji mierzą również kto (czy jest to unikalny użytkownik) i jak często klika w dany link, mogą być integrowane z dodatkowymi narzędziami i na przykład służyć do automatyzacji marketingu np: poprzez tworzenie list remarketingowych.

Aplikacja do zarządzania hasłami

Kolejny przykład aplikacji, którą możesz wykonać w ramach uczelnianego projektu to menadżer haseł, który pozwala zapisywać dane logowania do aplikacji, z których korzystasz.

Dodatkową funkcjonalnością mogłoby być generowanie bezpiecznych haseł oraz informowanie o poziomie bezpieczeństwa wpisanego przez użytkownika hasła.

Strona z portfolio i możliwością zamawiania usług

Ostatni konkretny przykład to prosta i w pełni edytowalna strona, w dowolnej technologii webowej, która pozwoli prezentować portfolio wykonanych prac w postaci tekstowej oraz multimedialnej w kilku różnych układach.

Drugą funkcjonalnością takiej strony mogłoby być rezerwowanie i/lub zamawianie usług, lub produktów np.: poprzez odpowiedni formularz kontaktowy.

Klony gotowych aplikacji w ramach projektów szkolnych

W ramach tego typu projektu możesz również wykonać klona już istniejącej aplikacji z ograniczonymi funkcjami np.: pinterest, tinder, netflix, instagram, whatsapp, twitter. Takie projekty to przede wszystkim metoda nauki pracy z frontendem, jednakże możesz opracować autorskie funkcjonalności backendowe lub również skopiować i/lub uprościć funkcje oryginalnych aplikacji.

Pamiętaj, że tego typu działania to nie tylko projekty na zaliczenie, lecz możliwość pokazania Twoich umiejętności, które możesz zamieścić w swoim portfolio np.: na githubie. Praca nad Twoim portfolio od etapu nauki, na pewno ułatwi Ci znalezienie pracy w przyszłości!

Jeśli nie spodobały Ci się powyższe pomysły, to możesz zobaczyć również 5 pomysłów na aplikacje w trakcie nauki programowania.

11 marca, 2022 | Nauka